Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi „Książka to przyszłość.”

W ramach obchodów MMBSz nasza biblioteka przygotowała:

Spotkanie z bajką – dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów klas 1-3. Dzieci wysłuchały bajki „O wilku i siedmiu koźlątkach” jednocześnie oglądając  ilustracje w teatrzyku kamishibai. Następnie podzielone na zespoły grały w grę planszową,  wykonywały zadania i odpowiadały na pytania związane z bajkami i biblioteką.

– Mini konkurs – krzyżówka „Bohaterowie bajek” dla klas 1-3

– Akcję „Książka przyszła do człowieka” dla uczniów klas starszych.  Na korytarzu przygotowane zostały książki o różnej tematyce. Uczniowie, którzy chcieli wypożyczyć  którąś z tych książek, zabierali ją i  przychodzili z nią do biblioteki. Tam dodatkowo otrzymali zakładkę z kodem QR.  Zakodowane zostały „złote myśli” o książce. Pod niektórymi kodami ukryte były też nagrody. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Większość przygotowanych książek trafiła do czytelników.

Dodatkowo na długich przerwach uczniowie słuchali audiobooka  „Przygody Koziołka Matołka”, rysowali wspólne plakaty oraz grali w różne gry planszowe.